Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Výročná správa združenia 2020

Po prvom roku existencie OZ Sloboda pohybu by sa patrilo spísať stručnú správu o našej činnosti.

Naštartovaním združenia sa spojili dva hlavné zámery – jednak som chcel zrenovovať salaš Obrubovanec (a neskôr zlepšovať aj ďalšie útulne) a jednak som chcel vytvoriť platformu, kde by sa dala komunikovať myšlienka slobodnejšieho pohybu turistu v krajine. 

O slobode pohybu som diskutoval “pri táborových ohňoch” už od osemdesiatych rokov, niečo prebiehalo na internetových fórach, no mne chýbalo nejaké centrálne miesto, kde by sa dali tie myšlienky čo najúplnejšie sformulovať. 

1. Webstránka

Prvým dôležitým míľnikom ani nebolo tak zaregistrovenie mena “Sloboda pohybu” na ministerstve, ale vytvorenie webstránky. Ono sa to nezdá, ale ak si ju kompletne preklikáte, zistíte, že sa za tým skrýva nemálo úsilia pri tvorbe textov. Niekto by možno povedal, že naša deklarácia je tak trochu donkichotským prejavom, ale dodávam, že akékoľvek pozitívne zmeny sa odohrajú iba tak, že najprv niekto sformuluje víziu, potom sa s ňou stotožnia ľudia a potom sa to stane realitou. Verím, že budeme ako turisti slobodnejší.

2. Obrubovanec

Občianske združenie nemôže byť len diskusným klubom, renovácia salaša bola prvým testom, či vieme aj niečo reálne urobiť. Veľmi nám pomohol turistický portál hiking.sk, kde sa dal náš zámer prezentovať. Ľudia začali prispievať finančnými darmi a rýchlo sa dala dokopy partia, ktorá prisľúbila účasť na brigáde. Celú akciu bolo treba do detailov naplánovať, každý krok bol zverejnený na príslušnej stránke. Kľúčovou osobou sa stal Kubo z dreveničiarskej dynastie Hubovcov, bez ktorého si ani neviem predstaviť, že by sme to zvládli na požadovanej úrovni, nielenže odviedol ohromné množstvo roboty, ale bol to on, kto postupne učil brigádnikov základy nabíjania šindľov, viedol výmenu základového brvna atď. 

Úžasný zážitok bol spojený s ľuďmi, ktorí prišli pomáhať, v dvoch termínoch sa napokon vždy objavil takmer dvojnásobok počtu, ktorý bol nahlásený. Všetci pracovali ako včeličky, nikoho nebolo treba naháňať do roboty, všetci boli plní ochoty a ich nadšenie pre vec patrí k najpozitívnejším zážitkom z celej renovácie. 

Okrem opravy strechy a výmeny zhnitého brvna na spodku severnej steny, sme prebudovali studničku, postavili latrínu a urobili mnoho menších úprav. Po skončení prác sa neoficiálnej pozície správcu ujal Braňo, ktorý nielenže odviedol obrovský kus práce na brigádach, ale stará sa o tento zrub z roku 1857 aj naďalej.

O renovácii sa písalo na rôznych fórach, v časopise Krásy Slovenska, ale aj v almanachu podobne zameranej škótskej organizácii MBA, s ktorou máme dohodu o neformálnej spolupráci.

3. Útulňa Drina

Drinu sme opravovali postupne viackrát, zobral si to na starosť Pali “Chodec” Horváth, ktorý sa ujal v našom OZ aj koordinácie ohľadom útulní. Funguje ako motorová myš a spolu s brigádnikmi urobili celý rad zásadných vylepšení. Nainštalovali novú piecku a komín, namontovali okná, urobili dreváreň, ktorú zakryli strechou (natreli celú strechu na útulni), podložili a vyrovnali celú chatu, začali postupne izolovať celý objekt, nachystali na zimu drevo a ďalšie práce, ktoré tu nebudeme všetky menovať.

4. Zlatá studňa

Na hrebeni Kremnických vrchov sme vylepšili búdu na Zlatej studni, okrem zhlobenia prične na spanie a sedenie, sme v prvom rade vyrobili a namontovali dvere. Toto sme museli urobiť na dvakrát, pri prvom pokuse sme ich namontovali s otváraním von, ale keď nasnežilo, niekto dvere vylomil. Pri ďalšej brigáde sme teda urobili otváranie dovnútra a namontovali silnejšie pánty.

5. Pomoc iným združeniam a aktivitám

a) Kosenie poniklecovej lúky na Mackovom boku

Spolu s niekoľkými autormi z hiking.sk sme na jeseň trochu prispeli na brigáde zorganizovanej ochranármi a OZ Prales, kde sa vykášali porasty zo zarastajúcich lúk. Ak by sa to nerobilo, poniklece by postupne vyzmizli. 

b) Cabanka

Aj keď táto chata je v správe mesta, rozhodli sme sa vypomôcť aj tu a postavili sme novú latrínu, nachystali drevo na zimu a chystáme aj ďalšie akcie.

c) Chamkova stodola

Opravu tejto ikonickej stavby zorganizovali chalani, ktorí nám prišli pomôcť na Obrubovanec, na oplátku sme radi prišli pomôcť opraviť strechu.

d) Stránka Dreveničiari

Už najmenej 50 rokov existuje dreveničiarske hnutie, záchrancovia ľudovej architektúry sú naši prirodzení spojenci. Naše OZ preto začalo tvoriť webstránku dreveniciari.sk s predstavou, že takto postupne spíšeme kroniku  dôležitých aktivít hnutia a zdokumentujeme nielen zachránené objekty, ale aj postupy, ktoré by sa stratili. Veríme, že s pamätníkmi dreveničiarskeho hnutia sa nám to podarí.

Dary

Ľudia nás podporili darmi, ktoré prekročili hodnotu 2.500 €, všetky pohyby na účte a v pokladni pravidelne zverejňujeme na príslušnej stránke, kde si môžete pozrieť kompletné účtovníctvo združenia. Tento rok môžu ľudia aj firmy prvýkrát podporiť naše združenie 2% z daní, tu je naša registrácia.

Poďakovanie

Chcem sa veľmi poďakovať všetkým brigádnikom, darcom a podporovateľom, bez ktorých by sme nedokázali nič. Nadšenie, ochota urobiť niečo pre druhých, radosť z prírody a slobodného pohybu v nej. Naozaj, veľká vďaka!

Plány

V roku 2021 sa chystáme naďalej zlepšovať turistickú infraštruktúru. Prakticky na všetkých objektoch, ktoré sme vylepšovali vlani, nás čakajú ďalšie brigády, chystáme obnovu vzácnych senníkov vo Veľkej Fatre, ale s niektorými národnými parkami už pripravujeme aj stavbu jednoduchých útulní, ktoré turistom uľahčia život, detaily zverejníme onedlho, keď naše plány naberú úplne jasné kontúry.

Pavol Timko
za OZ Sloboda pohybu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top