Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Desatoro pobytu na útulni

Treba si uvedomiť, že útulňa je pre turistu miestom bezpečného nocľahu, je to úkryt pred živlami. Neslúži ako miesto pre ožranské partie, výletníkov, či ako víkendová chata bez nutnosti zaplatiť účet. Turista vďaka nej nepotrebuje rozkladať stan, ani ho mokrý baliť po nočnom daždi, zlepšuje regeneráciu pri dlhých pochodoch a zvyšuje bezpečnosť v horách.

 1. Nenechávajte nijaké odpadky
  Ak ste dokázali priniesť plnú plechovku piva, alebo konzervu paštéty, ešte ľahšie ju odnesiete, keď bude prázdna. Majte v batohu sáčok na odpadky a všetko vyhoďte až v civilizácii do koša alebo triedeného zberu. Aj keby bol pri útulni zriadený sak na odpadky, či dokonca kontajner, nenechajte sa zlákať, a aj tak svoje odpadky odneste so sebou.
 2. Nenechávajte na útulni jedlo
  Myši a iné zvieratá majú neuveriteľne citlivý čuch a láka ich aj dobre zabalené jedlo. Hlodavce sa dokážu prehrýzť aj cez obaly, ktoré by ste považovali za veľmi odolné. Hlad je sviňa. Nezahrávajte sa so šabľozubým plchom!
 3. Nevytvárajte na útulniach zbierku haraburdia
  Je lepšie udržiavať vybavenie útulne v minimalistickej podobe, inak hrozí, že si tam niekto začne budovať víkendovú základňu. Výbava útulne by mohla pozostávať z: metlička a zmeták (prípadne lopatka na vysypávanie popola, ak tam je piecka), sekerka, píla, lekárnička, bezpečné sviečky (nie hrobové v plastovom obale), zápalky či zapaľovač, noviny či PePo na podpal. Bohužiaľ, výbava sa často kradne, preto sa nespoliehajte na to, že tam čokoľvek nájdete.
 4. Správajte sa ticho
  Útulňa slúži ako bivak, nie ako bezplatné miesto na žúrky. Nechajte ľudí sa vyspať, ráno sa potichu pobaľte a vyrazte svojím smerom.
 5. Nechajte viac dreva ako ste minuli
  Piecka v útulni slúži na to, aby sa mohli turistom na diaľkových pochodoch vysušiť veci a trochu sa mohli zohriať, to ale neznamená, že priestor treba vykúriť tak, že tam môžete chodiť v tričku. Palivom treba šetriť a zvážte, či budete oheň vôbec zapaľovať. Ak niekto zásobuje útulňu drevom, odporúčame nachystať tak veľké kusy, že sa do piecky nezmestia, aby drevo musel návštevník napíliť a nakálať, inak zásoba určená na celú zimu, zmizne za dva víkendy. Ak niekto nedokáže nazbierať drevo v okolí útulne, tak nech oheň vôbec nezapaľuje.
 6. Zanechajte poriadok
  Pred odchodom pozametajte podlahu  nechajte útulňu v úhľadnom stave. Keď je útulňa bez odpadkov, drasticky to znižuje pravdepodobnosť, že tam niekto zahodí odpadky a naopak, ľudia majú tendenciu zanechávať odpad tam, kde sa už nejaký bordel povaľuje. Ak pri útulni nie je latrína, fekálie zakopávajte a na potrebu choďte aspoň 50-100 metrov ďaleko a nie v spádnici nad studničkou.
 7. Prispejte
  Zistite si, kto sa o útulňu stará a pošlite im na účet aspoň symbolickú čiastku ako prejav podpory. Odneste cudzie odpadky, zúčastnite sa brigády pri renovácii nejakej útulne, pomôžte vyniesť materiál, nazbierajte drevo, alebo aspoň poskytnite na niektoré turistické fórum informáciu, v akom stave je útulňa, či tečie blízka studnička a pod.
 8. Buďte dôveryhodní
  Správajte sa k iným tak, ako chcete, aby sa ľudia správali k vám. Neodnášajte vybavenie útulne, naopak, radšej napr. prineste pilník a nabrúste pílu či sekeru, ak už je tupá. Nepodpaľujte oheň papierom vytrhnutým z knihy návštev, doplňte dreváreň, nekreslite po stenách, neriskujte, že šabľozubý plch pomstiteľ vám v spánku prehryzie krčnú tepnu…
 9. Chráňte útulňu
  Nenechávajte nič horľavé v blízkosti piecky (ak tam nejaká je), dávajte si pozor v časoch sucha, keď vysýpate ešte žeravý popol, nerobte v blízkosti útulne veľkú vatru, nech nezhorí ani útulňa, ani les v okolí. Nekálajte drevo na podlahe útulne. Nepíšte a nekreslite na steny.
 10. Nespoliehajte sa
  Buďte ako turista predvídavý a opatrný. Útulňa môže byť napokon priďaleko, alebo v snehu je nemožné dostať sa až k nej v rozumnom čase, môže byť obsadená do posledného miestečka, alebo ju jej pôvodný majiteľ zrazu zamkol. Majte so sebou aspoň tarp, nech sa môžete uchýliť pred nečasom pod vlastnú strechu, ak sa ukáže, že útulňa vám nepomôže. 

Dodržiavajte tieto pravidlá a svet bude radostnejším miestom.

A nezabúdajte, že šabľozubý plch pomstiteľ všetko vidí a prinajmenšom nespratníkom prehryzie káble, ale v skutočnosti chystá muky pekelné (napr. telepaticky spôsobí pľuzgiere na nohách).

Je fajn opiecť si pri útulni klobásku, ale stačí malý ohník a doplňte zásobu dreva…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top