Sprevádzanie návštevníkov do prírody môže mať veľa foriem, preto nepovažujeme túto kapitolu na stránke ani zďaleka za ukončenú. Vymenujme si zopár príkladov a námetov.
- Pozorovanie divej zveri v prírode a teraz nemáme na mysli nutne jej zakrmovanie pred nejakým posedom. Hovoríme o skutočnom, aj keď nie vždy garantovanom pozorovaní zveri v jej prirodzenom prostredí. Čítanie zo stôp, rozprávanie o živote zvierat, spojené s táborením v prírode. Sledovanie vtákov, poznávanie druhov podľa spevu, atď.
- Sprevádzanie prírodným prostredím, náučný výklad o biotope a vzťahov v ňom, poznávanie stromov, rastlín, hmyzu…
- Sprevádzanie osvedčenými turistickými trasami, s dôrazom na menej známe oblasti, resp. využitie miestnych znalostí, často mimo značených chodníkov.
- Sprevádzanie „sviatočných turistov“, ktorí sa ešte len chcú naučiť abecedu a malú násobilku pešej turistiky.
- Zaúčanie turistov do tajov viacdenných výprav, plánovanie, varenie; vrátane prenajímania výbavy, keď si adepti ešte nie sú istí, či ich taká záľuba ešte len „chytí za srdce“.
- Turistické výpravy a pobyt v prírode s vzdelávaním v oblasti „bushcraftu“.
- Pobyt v prírode s prenocovaním a pozorovaním hviezdnej oblohy s výkladom o astronómii, planétach, meteorických rojoch a pod.
- Organizácia podporného tímu pre diaľkové pochody „expedičným štýlom“.
- Sprevádzanie cezpoľných cyklistov miestnymi trailami a zaujímavými trasami.
- Sprevádzanie turistov na lyžiach na klasických bežkárskych trasách, ale aj back country terénoch, požičiavanie výstroja, ale aj náročnejšie viacdňové výpravy.
- Výcvik turistov pre špecifiká zimnej turistiky, vrátane táborenia pod holým nebom.
Chceme dosiahnuť, aby sprevádzanie v prírode bola voľná živnosť, bez vynucovania členstva v akýchkoľvek asociáciách. To neplatí pre horských vodcov v horolezeckom teréne, zároveň však povolanie horského vodcu nesmie byť vstupenkou do chránených území.