Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Bivaková búda v sedle Priehyba

Sedlo Priehyba je jedno z miest v Národnom parku Nízke Tatry, kde turista môže legálne prenocovať. Návštevníkom slúži klasický altán, ktorý však okrem posedenia pri dobrom počasí, neponúkne nijaké útočisko, preto toto miesto priam čaká na vybudovanie jednoduchej útulne, lepší výraz by bol asi „bivakovacia búda“, ktorá okrem nocľahu neponúkne žiadne iné vymoženosti. Plocha na spanie, dobre ukrytá pred vetrom a dažďom, to je všetko, čo turista potrebuje, netreba tu nijakého správcu, ani bufet, len strohú strechu nad hlavou.

Naše OZ teda za pomoci Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie oslovilo ŠOPSR a Štátne lesy s návrhom, že by tu vo vlastnej réžii vybudovalo útulňu, pracujeme aj na tom, aby sme získali kladný postoj aj zo strany obce Heľpa. Plánujeme tu na vlastné náklady (s podporou turistickej verejnosti) vybudovať útulňu, v ktorej sa na palandách vyspí šesť ľudí a na podlahe ďalší dvaja-traja. Upravíme aj plochu z oboch strán strechy a upevníme háky tak, aby si tam mohli ďalší nocľažníci natiahnuť tarp, prípadne postavili stan.

Kliknutím obrázok zväčšíte

Dôležitá otázka je, kam v sedle túto útulňu umiestniť? Po prieskume v teréne sa ukazujú tri najlepšie možnosti:

  1. Za altánkom vpravo vo svahu je plošina, na ktorej ako keby už dávnejšie stál nejaký zrub, vyhovuje presne aj rozmermi. Je to ďalej od ohniska, čiastočne zakryté porastom, táto pozícia sa nám javí najlepšie aj z pohľadu estetiky a praktičnosti, keďže kým altánok je hneď pri ceste a slúži na krátke posedenie okoloidúcich, útulňa by bola pár metrov ďalej, určená vyslovene na spanie.
    Edit: toto umiestnenie sa stretlo s najlepším ohlasom od ochranárov z NAPANTu, aj z vedenia OZ ŠL Beňuš.  Ďalšie alternatívy už asi neprichádzajú do úvahy, ale pre úplnosť ich nechávame na stránke.
  2. Vpravo od altánku by sa dala na plošinu ohniska umiestniť bivaková búda. Plošina by sa musela mierne zväčšiť. Výhodou by bolo geometrické zladenie objektov. Ohnisko by sa muselo premiestniť na iné miesto.
  3. Na okraji priestranstva (ktoré je podmáčané počas silnejších dažďov) je mierne vyvýšené miesto, kde by sa nad cestou mohla bez problémov umiestniť útulňa. Nedá sa vylúčiť, že by ŠL túto lokalitu zamietli, ak by chceli naďalej používať celú plochu ako manipulačný priestor pri ťažbe.

Vyzerá to tak, že variant č. 1. bude použitý v praxi.

Ešte zopár pohľadov s vizualizáciou plošiny vo svahu:

Plochu, ktorá by prešla schválením, treba mierne upraviť zoškrabaním pôdneho krytu v plytkej vrstve, zakryť čiernou fóliou a zasypať štrkom. Pokúsime sa použiť ako kotvenie pôdne vruty, ak by to pre skaly v podloží nešlo, útulňu položíme na jednoduché betónové pätky.

Súčasťou plánu je aj jednoduchá latrína, ktorá by sa zrejme umiestnila kúsok pod cestou južne od plošiny. Umiestnením bivakovej búdy do sedla sa dá očakávať väčší počet prenocovaní a tu už treba myslieť aj na toto.

Radi by sme upravili aj prameň, aby sa dala lepšie naberať voda.

Edit (september 2021): NAPANT aj ŠL sa tiež prikláňajú k variantu 1. Plán je taký, že celú akciu zastreší OZ ŠL Beňuš, vybavia aj v súčinnosti s nami povolenia a my zabezpečíme financovanie a samotnú stavbu útulne.

Scroll to top