Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Cyklistický obchvat Konských hláv

Počet turistov a cyklistov v horách pribúda, a aj keď sa väčšinou dá koexistovať vo vzájomnom rešpekte, niektoré úseky si už priam vyžadujú oddelenie trás. Jedno také miesto sú Konské hlavy, vrch neďaleko Pezinskej Baby.

Zjazd z vrcholu smerom na severovýchod je najmä pre technicky málo zdatných cyklistov problematický, čo sa dramaticky zhorší, ak sa tam treba vyhýbať peším turistom, nebodaj ešte so psom na navíjacej vôdzke krížom cez celú cestu. Tento úsek sa vraj kedysi snažili vylepšiť bežkári buldozérom, čo však nedopadlo dobre a úsek trpí eróziou počas dažďov. Drvivá väčšina bežných cyklistov ten úsek nedokáže vyšliapať a nahor musia tlačiť. V komunite cyklistov už prebehlo niekoľko diskusií o výhodnosti náhradnej trasy.

Náš zámer je vybudovať singletrail pre cyklistov (a prípadne aj bežkárov) po vrstevnici 600mnm medzi sedlom za Korenným vrchom a Strateným kútom. Trasa vedie v relatívne strmom kamenistom svahu v zachovalom, dávnejšie nevyťaženom lese. Prieskum ukazuje, že sa tam nachádzajú zreteľné prte, ale možno aj starý banský chodník, na ktorom sme objavili podkovu z poníka.

Zásady:

  • nijaké rúbanie živých stromov
  • len nevyhnutné terénne úpravy ručným náradím
  • oporné konštrukcie z popadaných konárov a stromov
  • trasovanie popod ochranný les v najstrmšom svahu
  • v prípade zahniezdenia chráneného druhu bude chodník operatívne dočasne uzatvorený

Pozemky patria mestu Pezinok, s ktorým by sme sa dohodli na výstavbe singletrailu, čo by mohlo zapadať do rozvoja rekreačnej a športovej infraštruktúry tak, aby to nezaťažovalo mestskú pokladňu. (Prvá obhliadka so zástupcami mesta sa už uskutočnila, ale podrobnosti ešte nebudeme do vydania spoločného komuniké zverejňovať).

Trasovanie sa citlivo vyznačí v teréne v dvoch variantoch a dotvorí sa s ľuďmi so skúsenosťami zo stavby karpatských trailov. 

Realizácia prebehne s dobrovoľníkmi bez strojovej mechanizácie. 

Typický sklon svahu Konských hláv
V najstrmšej časti svahu treba viesť trasu pod touto skalou
Stará podkova v skalnatej časti
Na strane Strateného kúta sa treba dostať cez trávnatý podrast

Scroll to top