Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Lavičky, altánky a studničky

Kto bol niekedy na túre v civilizovaných krajinách, mohol si všimnúť, koľko je na turistických trasách miest, kde sa dá oddýchnuť, občerstviť sa, či skryť v prípade dažďa.

Lavičky, stoly, altánky sa vyskytujú aj u nás, ale zďaleka nie toľko, koľko ich vidíme na turistických trasách napr. v Alpách. Opäť by sme radi spôsobili zmenu, aby štát, samosprávy a tiež sponzori namiesto „atrakcií“ podporovali skôr údržbu a vznik  takejto turistickej infraštruktúry.

Zároveň však chceme osloviť dobrovoľníkov, aby pridali ruku k dielu, ale zároveň poskytli tipy, kde napr. vyviera voda, kde treba vybudovať záchytný objekt pre studničky, resp. obnoviť funkčnosť studničiek, kde došlo k porušeniu konštrukcie a voda namiesto toho, aby tiekla do rúrky, obteká objekt a tečie po zemi, atď.

Jedna z aktivít, ktorej sa chceme venovať, je pozbierať a zaznamenať múdrosť ľudí, ktorí sa už dlhé roky venujú budovaniu studničiek, ale aj iných zručností, napr. osvedčené konštrukcie altánkov, lavičiek a návody, ako ich vybudovať.

Scroll to top