Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Pomohli sme na Chamkovej stodole

Nie všetky naše pracovné aktivity vychádzajú z podujatí, ktoré sme sami zorganizovali. Podobne, ako pri kosení Poniklecovej lúky, aj tu sme sa radi pridali k skvelej akcii, ktorú zorganizoval niekto iný. Nuž, kto by odolal vábeniu záchrany Chamkovej stodoly?

Keď nám na brigáde Obrubovanec pomohli Marek Veselovský a Matej Gonda, zvestovali nám,  že by radi opravili Chamkovu stodolu. Jedná sa o legendárnu starú drevenicu neďaleko Šumiaca, ktorá predstavuje typickú architektúru daného regiónu a patrí určite k najfotografovanejším objektom v oblasti Nízkych Tatier. Preto sa naša partia z OZ Sloboda pohybu rozhodla oplatiť pomoc a vybrali sme sa na brigádu.

Po úspešnej zbierke, pri ktorej sa vyzbieralo okolo osemtisíc eur, chalani vytýčili termín a po komunikácii s dobrou vílou Jarmilou z Rozvojovej agentúry BBSK (ktorá bola dôležitá v koordinácii celého projektu), sme prisľúbili účasť a pomoc.

Na mieste sme sa dozvedeli, že sa jedná sa už o druhú brigádu na Chamkovej stodole. Akcia sa konala v sobotu 21. novembra a podľa predpovede počasia bolo slnečno. To sme ešte netušili, že ten mráz, čo tiež predpovedali, bude taký hnusný. Naša partia sa stretla v Poprade, odkiaľ sme išli autom k stodole, ktorá je na ceste smerom do Červenej Skaly. Keď sme prišli, chalani tam už boli a stihli urobiť potrebné prípravy. Zhnité prvky krovu už boli vymenené. Na jednej strane boli odstránené staré šindle asi do polovice a na druhej približne tretina.

Po rôznych technických a organizačných diskusiách sme sa pustili do práce s tým, že menšiu časť som pokrýval ja s Kubom a tú väčšiu časť traja ďalší chalani. Lenka a Jarmila asistovali podľa potreby. Pracovali sme celý deň v dobrej atmosfére. Ľudia prichádzali a odchádzali – či už rôzni kamaráti, alebo pomocníci. Privážali sa rôzne náklady, najprv šindle a neskôr pre všetkých obed. Staré dosky a šindle sa prikladali na oheň a bola aj pálenka na zohriatie. Na jednu stranu svietilo slnko a na druhej bol hlboký tieň, čo bolo pri tom mraze trochu nepríjemné. Vyhrávala hudba a družne sme viedli debaty na rôzne témy. Neskôr ešte prišiel jeden chalan, aby prebiehajúce práce nafotil. Žiaľbohu, nestihli sme pokryť celú strechu, aj keď chalani ešte pokračovali do noci za pomoci čeloviek.

Cela akcia bol úspešná, priateľská a dobre zorganizovaná. Veľmi radi prídeme na druhú a ak treba, tak aj na tretiu brigádu, aby bolo možné dokončiť celú prácu.

Videá k tematike opravy Chamkovej stodoly:

https://www.facebook.com/watch/?v=778624289650604

https://www.youtube.com/watch?v=SVWgL2SnNug

https://www.youtube.com/watch?v=JWpQNdpb8AE

Pozrite si rozsiahlejšiu fotogalériu z akcie.

Autori fotografii: Lenka Rusnáková a Martin Bíreš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top