Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Útulne a bezpečnosť v horách

Prístrešky, útulne a chaty v horách neslúžia len pre pohodlie turistov. V núdzových situáciách môžu zachrániť život, alebo zabrániť vážnej zdravotnej ujme. 

Keď sme sa bavili s viacerými záchranármi z horskej služby, potvrdili, že takáto infraštruktúra môže byť dôležitým faktorom pri záchranných akciách. Pátračky po stratených turistoch automaticky počítajú s tým, že v danej oblasti treba skontrolovať útulne, lebo tam by sa ľudia v problémoch logicky mohli ukryť a prečkať nečas. Vyčerpaní turisti môžu po oddychu nabrať stratené sily a následne bezpečne doraziť do civilizácie. Už aj obyčajná búda bez piecky sa stáva výborným útočiskom, ak sú turisti vybavení na noc a naštartujú tam varič, na ktorom si urobia zo snehu vodu, či navaria nejaké jedlo.

Kľúčové slová pre útulne sú – suchobezvetrie a oddych. Aj bez zdroja tepla sa útulňa stáva oázou prežitia.

Ak sú za normálnych okolností chaty na hrebeňoch vzdialené deň cesty, pri hlbokom snehu, alebo pri zvrate počasia, to môže byť neprekonateľná etapa. Keď sa pozrieme napr. na mapu Nízkych Tatier, takéto úseky sú Andrejcová – Ramža, alebo Ďurková – Kečka. Prístrešok na Hiadeľskom sedle nerieši problém svojou polohou a altánok v sedle Priehyba je vlastne v zlom počasí úplne nanič, lebo sa doň vôbec nedá ukryť. 

Altánok v sedle Priehyba

Okrem problému, že v lete bývajú útulne preplnené hrebeňovkármi a ďalšie ubytovanie by tú záťaž trochu rozložilo, dodatočné útulne by zvýšili bezpečnosť, najmä počas krátkych zimných dní.

Namiesto nezmyselných altánkov (naše hory sú nimi priam posiate), ktoré slúžia len na krátke posedenie a nakrájanie klobásky, my by sme sa prihovárali za výstavbu jednoduchých útulní, v ktorých sa dá bezpečne prenocovať, či dokonca prežiť neplánovaný bivak. A isto by sme nezostali pri „prihováraní sa“, my by sme ich aj rovno postavili.

Možno by ste nám mali napísať mail, kde by ste také útulne odporúčali na diaľkových trasách a hrebeňoch umiestniť.

Edit: Nedlho po uverejnení tohto článku sme zachytili zásah HZS na útulni Varta, ktorý potvrdzuje úlohu útulní v horách, núdzová situácia napokon dopadla dobre, ale potvrdilo sa, že horská služba pôjde aj v prípade nemožnosti kontaktovať osoby v ohrození práve skontrolovať najbližšiu útulňu. A naopak, aj keby sa turisti vôbec nedovolali HZS, bez útulne by ich dobrodružstvo mohlo skončiť tragicky.

Edit2: Objavil sa ďalší dobrý príklad, kedy HZS zasahovala na Babej hore, kde unavený, premočený a premrznutý turista počkal na záchranárov v prístrešku pod vrcholom. Už len prostý fakt, že v núdzi sa dá schovať v závetrí (vietor dramaticky zvyšuje tepelné straty), nesmierne zvyšuje šance na prežitie, to bohužiaľ neplatí v klasickom altánku bez stien, ktorého hodnota sa v takýchto prípadoch blíži k nule. Nezanedbateľný je aj fakt, že záchranári veľmi dobre poznajú každý takýto útulok a ak vedia, že sa turista ukrýva na známom mieste, výrazne to skracuje čas potrebný na vypátranie tých, čo sú v núdzi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top