Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Mizéria útulní s pieckou

Ak chodíte na viacdenné túry v prechodnom období (november a marec) a vyslovene v zime, potom je možnosť prespať v tzv. „štvorsezónnej“ útulni priam požehnaním.

Pod štvorsezónnou útulňou rozumieme takú, kde sa dá vykúriť priestor, väčšinou ide o klasické pece, šporhelty, peterky, menej často krby. Turista by mal byť vybavený tak, aby vedel bezpečne prenocovať aj mimo útulne, navyše vôbec nie je isté, že v nej nájde nejaké požiteľné drevo. Ak je dreváreň prázdna, bezprostredné okolie je vyzbierané, prípadne panuje zima so záľahou snehu, je možné, že sa napokon na myšlienku zakúrenia úplne vykašle.

Ožrani a pijavice

Akokoľvek sú útulne s pieckou úžasnou vymoženosťou, stávajú sa priam celoročným magnetom pre tzv. ožranské partie, ktoré majú za cieľ samotný pobyt na „chate zadarmo“, teda pre nich útulňa nie je zastávkou pre jednorazový nocľah, po ktorom pokračujú ďalej. Aj keby ste nachystali do drevárne drevo na celú zimu, takéto elementy sú schopné minúť zásobu za dva víkendy.

Dalo by sa povedať, že na niektorých útulniach by bolo lepšie na konci zimy piecku odmontovať a vrátiť ju až niekedy v novembri, čo je bohužiaľ v mnohých prípadoch nerealizovateľné. Ďalším dôležitým opatrením by bolo nechať v drevárni len tak veľké drevo (najlepšie metrovice), že ho treba nutne píliť na menšie kusy a potom ešte aj naštiepať, lebo inak by sa do piecky nedalo vložiť. Je vyskúšané, že ak musí niekto vynaložiť prácu na získanie použiteľného paliva, výrazne to zníži spotrebu.

Ak to má byť vyslovene útulňa pre prechádzajúcich turistov, potom je lepšie úplne zlikvidovať aj vonkajšie ohnisko a predovšetkým sedenie (lavičky) pri ohni, lebo partie by nachystané drevo spálili vo vatre.

Ďalšia kľúčová zásada je nerobiť v bivakovacej búde sedenie okolo centrálneho stola, ale zaplniť vnútorný priestor skôr pričňami na spanie. Ak nechcete, aby niekto parazitoval na útulni, ktorú niekto postavil vyslovenie na bivakovanie, musíte odstrániť lavice a stôl, tiež nemilosrdne odstraňovať rôznu výbavu ako sú soľničky, korenie, poháriky, zanechané jedlo, odpadky a pod. Ak sa to neurobí takto, rýchlo sa útulne zmocnia ľudia, ktorí ako pijavice chcú len brať, no nič nie sú ochotní dávať.

Bivakovacia búda

Turisti potrebujú pre pohodlnejšie absolvovanie diaľkových turistických magistrál strechu nad hlavou, hovoríme teda o tom, že im treba spoľahlivé útočisko pred poryvmi počasia – strechu a závetrie, minimálne tri pevné steny, ale radšej aj s možnosťou priestor úplne uzavrieť dverami; k tomu vodorovnú plochu na nocľah. Aby sa taká búda nestala vyhľadávaným cieľom pre rôzne bujaré partie, bude potrebné vytvoriť takú architektúru, ktorá bude preferovať samotné spanie, no nie oslavy a to nebude ľahké.

Naše občianske združenie sa bude zasadzovať, aby bola v našej krajine podporovaná takáto forma turistickej infraštruktúry, chceli by sme to predviesť v praxi a ukázať, že podpora mäkkej turistiky zo strany štátu, samosprávnych krajov a obcí, je vhodnou formou investície do zlepšenia života národa. Ak nás aj nepodporia inštitúcie, pomôžeme si sami, ale potom potrebujeme, aby nám aspoň nehádzali polená pod nohy. Hovorme však radšej o bivakovacích búdach, ako o chatách a útulniach, lebo toto potrebujeme najviac.

PS: Asi by nebolo nutné venovať sa toľko tejto téme, keby sa v poslednom čase neroztrhlo vrece s bulvárnymi článkami, ktoré začali (doteraz) neturistickej verejnosti propagovať útulne, ako cieľ výletov, kde môžu prespať na „chate zadarmo“. Kým turistické kluby a neformálni správcovia udržiavali tieto prístrešky v dobrej viere, že to robia predovšetkým pre turistov na dlhších viacdenných trasách, v období pandémie začali títo návštevníci blokovať útulne pre svoje žúrky.

Zhrnutie

  1. Pre podporu turistiky sa lepšie hodia „bivakovacie búdy“, teda útulne, ktoré poskytujú skôr miesto na ležanie, ako na sedenie v partii.
  2. V bivakovacej búde/útulniach treba zrušiť centrálne umiestnený stôl, okolo ktorého sa sedí na laviciach, aby sa tu nepodporovali žúrky.
  3. Ak je útulňa výnimočne vybavená pieckou, mali by byť v drevárni iba metrovice, z ktorých sa do piecky ešte musí drevo napíliť a naštiepať.
  4. Pri bivakovacích búdach je lepšie úplne zrušiť ohnisko a dať tabuľu zákazu kladenia ohňa a zanechávania smetí.
  5. Z útulní treba odstraňovať kuchynské vybavenie, jedlo a čokoľvek, čo by tam zakladalo pobyt nejakej stabilnej partie. 

1 thought on “Mizéria útulní s pieckou

  1. Odpovedať
    Mareš Vladimír - 12/11/2021

    Úplne súhlasím .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top