Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Starostlivosť o útulne

Asi by sme mali upresniť, čo si predstavujeme pod pojmom „starostlivosť o útulňu“ (prístrešok, salaš, zrub, či čokoľvek).

Vlastne by sme mali najprv povedať, čo si pod tým NEPREDSTAVUJEME. Isto nemáme ambíciu stať sa chatármi, nejdeme akýkoľvek objekt prevádzkovať, nechystáme sa vyberať poplatky za nocľah, ani tam otvárať bufet a už vôbec si nevyhradzujeme objekt ako víkendovú chalupu pre našu partiu. Posledné po čom túžime, sú ožranské partie, my budeme teda úplne poslední, ktorí by chceli preberať nejaký objekt, aby sme tam mohli žúrovať.

Vyznávame dávnu, dnes už trochu zabudnutú zásadu, že najväčšia radosť pochádza z toho, akú radosť sme urobili iným ľuďom. Ak sa podelíte o náklonnosť, myšlienku, či dobro, nič z toho vám neubudne.

Keď sa teda ozveme komukoľvek, kto má k nejakej útulni či prístrešku nejaký vzťah, robíme to preto, lebo chceme prispieť k dielu. Chceme pomáhať turistom a návštevníkom hôr, no nevytvárame si z toho žiadne nároky. Niektoré objekty spravuje klub turistov, niektoré zostali po robotníkoch, či trampoch, o niektoré sa starajú viac, či menej úspešne a intenzívne nejaké miestne partie ľudí. Niektoré stavby ani nie sú v katastrálnej mape, ale predsa spadajú pod obec a mesto a my sa snažíme vždy nájsť niekoho, kto má k týmto objektom nejaký vzťah, keď pre nič iné, tak aby sme získali podporu, povolenie na vjazd, keď vezieme materiál a pod.

Isto nehľadáme konflikt ani spor, ak vieme pomôcť, radi to v rámci našich možností urobíme. Niekde to je náročnejšia renovácia (napr. Obrubovanec), inde možno iba nahotovanie dreva, či menšie úpravy. Ľudské, ani finančné zdroje nie sú bezodné. Všetci hľadáme v horách radosť a slobodu a tak to aj zostane.

Tento článok vznikol preto, aby sme vedeli objasniť komukoľvek, čo môže očakávať, prečo a ako to robíme, a aby sme v zárodku zahnali akékoľvek obavy, že sa snažíme nejakú útulňu „prebrať“ a začať prevádzkovať na vlastnú päsť.

Turistika je ušľachtilá zábava, možno až životný štýl. Chceme turistom dať možnosť pohodlnejšie prespať v horách, dokonca zvýšiť bezpečnosť tým, že bude viac príležitostí ukryť sa pred nečasom.

Budeme radi, ak s nami budete spolupracovať, pridáte ruku k dielu, prispejete nám finančne (napr. 2% z daní alebo darmi) a my toho dokážeme omnoho viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top