Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Plány na rok 2022

Po zverejnení výročnej správy sa ma viacerí ľudia pýtajú, čo plánujeme na najbližšiu sezónu.

Nechcem sa ponárať do veľkých detailov, tak aspoň stručný náčrt toho, čo nás čaká, nemáme ešte časový rozvrh, ale určite dáme vedieť, až čokoľvek nastane.

Senníky pod Krstou horou

Väčší senník sme dokončili a vyčistili sme zarastené okolie horného od náletových krovín a v auguste sme potom vymieňali v lejaku zhnité zruby. Teraz chceme v spolupráci s Hikemates dokončiť zvyšok, to znamená opravu krovu, štítov a predovšetkým treba pokryť strechu šindľami.

Výmena strechy na Nižnej Kľakovej

Po dohode s vedením NP Muránska planina sme prisľúbili pomôcť s výmenou šindľov na najdôležitejšej útulni na planine, keďže strecha je už deravá ako rešeto. Na tejto akcii nie sme organizátromi, ani nezabezpečujeme materiál, my dodáme pracovnú silu a naše skúsenosti so šindľovaním.

Strecha na koniarke v Čutkovskej doline

V spolupráci s OZ Černovský chotár a Mestskými lesmi Ružomberok sa chystáme na šindľovanie starej koniarne, na prízemí sa plánuje malé lesnícke múzeum.

Útulňa v sedle Priehyba

V spolupráci so správou NAPANTu, Rozvojovou agentúrou BBSK a Štátnymi lesmi plánujeme postaviť jednoduchú bivakovaciu búdu (bez správcu, bez piecky) na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, na významnej cykloturistickej spojnici Horehronia a Liptova. Vlani sme ešte uvažovali tak, že proces povolení zrealizujú Štátne lesy a my zabezpečíme financovanie a samotnú výstavbu, ale po organizačných zmenách v štátnom podniku to vyzerá tak, že sa budeme musieť pustiť aj do vybavenia všetkých povolení, čo je trochu komplikácia, keďže s týmito postupmi zatiaľ nemáme skúsenosti.

Plánované umiestnenie útulne

Zrub pod Šiprúňom

Na liptovskej vetve hrebeňa Veľkej Fatry chýba medzi Borišovom, Smrekovicou a Ružomberkom miesto, kde by sa dalo prespať, preto uvažujeme v spolupráci s Mestskými lesmi RK obnoviť zrub na Maďarove, prípadne bivakovaciu búdu v okolí Šiprúňa. Okrem toho, že tu chýba možnosť prenocovania, dôležité je aj bezpečnostné hľadisko, keďže v zime pri výskyte hlbokého snehu tu chýba útočisko, aj poslednú zimu tam HZS zachraňovala vyčerpaných turistov.

Ďalšie aktivity

Okrem vyššie uvedených akcií uvažujeme o vylepšovaní turistickej infraštruktúry v Malých Karpatoch, najmä v okolí Pezinka, kde chceme spolupracovať s ďalšími občianskymi združeniami, radi by sme vytvorili počas výstavby zrubu dokumentárny film, ktorý by slúžil aj na výuku nových generácií dreveničiarov, prispieť chceme aj pri obnove pamiatok ľudovej architektúry na Poľane, či Jablonskom Hrušove, atď. Naďalej budeme dokumentovať stav rôznych útulní, robiť drobné opravy, riešiť drevo na zimu a pod.

Ak nás chcete podporiť, môžete sa prihlásiť na brigádu, tiež budeme potrebovať finančnú hotovosť, ak chcete prispieť na konkrétny objekt môžete poslať ľubovoľný finančný dar.

Číslo účtu: 2943084237/1100

IBAN: SK84 1100 0000 0029 4308 4237

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top