Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Koliba Mlynová pod Kýčerou druhá časť

Prvá akcia nášho združenia v roku 2022 ohľadom útulní, bolo dokončenie prác na kolibe Mlynová. Pri prvej akcii sme nestihli spraviť niektoré drobnosti a hlavne sme nevyriešili ten najväčší problém – starý a potencionalne nebezpečný dymovod. Jeho výmena bola teda veľká priorita.

Akcia sa usuktočnila netradične vo štvrtok s tým, že sme sa s Braňom stretli na Kordíkoch odkiaľ sme šli autom do obce Hubová. Tam sme naložili dymovod do môjho ruksaku (Braňo bral náradie) a vyrazili sme na snežniciach. Výstup v hlbokom snehu bol náročný kvôli ťažkým ruksakom, ale myšlienka, že ideme urobiť niečo prospešné, nás dopĺňala potrebnou energiou.

Po príchode na kolibu sme sa hneď pustili do práce: starý dymovod sme odmontovali, stlačili sme ho naplocho (bol už mäkký ako papier) a pripravili na znášku dole. Podlahu pod petríkom sme vyčistili. Piecku sme podložili tehlami a primontovali s pomocou nitov nový oceľový dymovod. Na zadnú stenu sme pre istotu pribili plech, dymovod sme poistili jednou konzolou a Braňo namontoval striešku na dymovod. Okolo pôvodného komína zatekalo, čo sme teraz vyriešili montážou nových plechov. Nakoniec sme celý dymovod a petrík natreli.

Tehly pod piecku

Potom sme sa vybrali dole, ja som zniesol starý dymovod a nejaké odpadky vrátane starej deky. V Hubovej sme ešte kúpili alobal na utesnenie malých dier streche a rozlúčili sme sa, keďže Braňo musel ísť domov a ja som vyšiel späť k útulni. Na kolibe som otestoval výsledok našej práce – zakúril som a všetko výborne fungovalo. Na záver som pred odchodom ešte prichystal nejaké drevo.

Starý dymovod pripravený na odvoz

Akcia bola úspešná a dúfame že teraz bude koliba vďaka novému dymovodu bezpečná. S novým dymovodom a dverami sa dá útulňa ľahko a efektívne vykúriť a bude lepšie slúžiť turistom aj v zimnom období. V pláne máme ešte natrieť strechu, spraviť novu latrínu, upraviť dreváreň a dokončiť niektoré drobnosti.

Konzola na uchytenie dymovodu
Práca na streche
Výmena dymovodu
Strieška na komíne
Petrík treba natrieť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top