Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Cabanka druhá časť 2021

V decembri sme nachystali v rámci aktivít nášho OZ drevo na Cabanke, aj keď sme počuli rôzne skeptické hlasy a tvrdenia, že to je márna snaha.

Cabanka je jedna z tých nešťastných útulní. Keďže je blízko civilizácie a je tam ľahký prístup, je to populárne miesto pre ožranské partie t.j. „víkendová chata zadarmo“. Ale pre turistov (hlavne na SNPčke) je v lete dôležitým oporným bodom, lebo tam je voda. Keď nepočítam veľké množstvo bežkárov, tak v zime je málo navštevovaná, čo je vlastne škoda. Áno, pochybné existencie chodia hore aj v zime, takže príprava dreva je tak trochu syzifovská robota. Ale my sa nenecháme odradiť ani tým, že to drevo možno spotrebujú ľudia, pre  ktorých sme ho nechystali. Pre nás je faktom, že to je celoročne otvorená útulňa a my myslíme na to, že ju v zime môžu využiť tí, čo takéto útočisko naozaj potrebujú. Chceme najmä turistom na viacdenných túrach umožniť zohriať sa a usušiť si veci. A preto sme ani tuto zimnú sezónu nenechali Cabanku bez dreva.

Drevo nachystala dvojica Braňo a Chodec po dohode s Mestskými Lesmi Kremnica, išlo o sucháre v okolí chaty. Naša spolupráca v tomto smere nekončí a budeme z nimi riešiť drevo aj na budúcu sezónu. Pôvodne sme chceli nachystať drevo už v novembri, ale hlavne kvôli Covidu-19 sa to neuskutočnilo, čo je napokon možno aj dobre, lebo vlani stihli výletníci spáliť zásobu ešte pred začiatkom zimy a niektorí sú schopní metrovice hodiť na vatru, čo už v snehu a mraze predsa len až tak nehrozí.

Útulniari sa nedajú odradiť a za dva dni sme toho nachystali pomerne dosť, viď foto. Metrovice, ktoré sme nestihli napíliť, boli prikryté celtou, k tomu sa ešte počas zimy vrátime. Už dopredu sa tešíme, že možno pomôže niekomu, kto si našu snahu váži.

Ešte pred časom sme sľúbili aj ďalšie vylepšenia, čo sa nám do zimy aj podarilo:

  • premiestnenie latríny, ďakujeme za pomoc Maťovi B. a Tomášovi T., keďže po roku už bola plná. (Keď raz postavíš latrínu tak sa o ňu treba aj starať!)
  • Na útulni sme vylepšili vnútorné dvere, čím sa zvýšila ich izolačná schopnosť.
  • Vymenili sme sklo na spodných dvierkach piecky (keďže ich niekto rozbil)
  • Pribudla metla, kutáč, lopatka.
  • Odkopali sme rigol pri chate, a tiež aj základy, ktoré boli následne prihrnuté kameňmi.
  • Zobrali sme ako vždy odpadky (nebolo ich veľa) a nechali sme útulňu čistú a vybavenú na zimnú sezónu.

Pavol „Chodec“ Horvath

Ak nás chcete podporiť v týchto aktivitách, na tejto stránke nájdete viaceré možnosti.

Latrína premiestnená na nové miesto
Vykopaný odvodňovací jarok
Detail nových interiérových dverí
Opravené dvierka (sklo) na piecke
Doplnená výbava útulne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top