V úbočí Pezinskej homole medzi vinohradmi je čarovné miesto – v dolinke pod stromami je prastará studnička vybudovaná zo žulových balvanov a hneď pod ňou jazierko, ktoré zrejme vzniklo vybudovaním násypu dnes už nepoužívanej cesty.
Veľa ľudí nevie, že mesto Pezinok vlastní 1100 hektárov lesov, ktoré sú dlhodobo prenajaté a ich primárna úloha bola doteraz skôr produkcia dreva. Ako sa však naša spoločnosť vyvíja, ľuďom stále viac dochádza, že dôležitým faktorom životnej úrovne v akomkoľvek meste je možnosť tráviť čas v zeleni, v parkoch, či dokonca v lese, ktorý poskytuje možnosti rekreácie a športu. Rozsiahly a súvislý les je pre väčšinu miest nesplniteľným bohatstvom a tým nemáme na mysli príjmy z predaja dreva – rekreačné funkcie a pocity obyvateľstva sa dajú iba ťažko vyčísliť, ale dá sa povedať, že aj tržby spojené s rekreáciou a športom môžu ďaleko presahovať príjmy z ťažby dreva. Nezanedbateľným faktom je aj to, že chrániť prírodu je jednoducho správna vec.
Ak Bratislava má vlastný, veľmi navštevovaný lesopark, Pezinok a Modra sú ďalšie významné strediská turizmu a priťahujú do Malých Karpát celé zástupy prírodychtivých návštevníkov zo širokého okolia. Časy, kedy sa turista a cyklista musel zmieriť s rozbahnenou trasou po ťažbe dreva, sa zjavne končia. V modernej dobe bude stále väčší dôraz kladený na to, aby si ľudia mohli spokojne a nerušene užívať prírodu, bez veľkých obmedzení rozrytými cestami a rušenia pohody neestetickými výrubmi. Platí to o to viac, že šetrnejšie formy hospodárenia budú požívať zvýšenú podporu. Preferovaný bude kontinuálny porast s výberkovým spôsobom hospodárenia bez nutnosti pracne a draho dosádzať stromy, v lesoch sa opäť objavujú kone, s ktorými sa dá približovať drevo omnoho šetrnejšie a isto sa dočkáme príkladov, ako sa dá skĺbiť záujem verejnosti so šetrným hospodárením v lesoch. Nie je preto prekvapivé, že sa objavila petícia, aby sa mestské lesy v Pezinku zmenili primárne na lesopark.
Aby to všetko nezostalo iba vo forme hundrania, že „niekto by mal niečo urobiť“, rôzne občianske združenia (Iniciatíva Pod stromami, Zelená hliadka Pezinok, BROZ a naše OZ Sloboda pohybu) , ale aj jednotlivci – občania mesta, sa rozhodli, že začnú pretvárať svoje prostredie tak, aby to napĺňalo ideu rekreačného priestoru. V rôznych diskusiách preberali vylepšenie turistických a cyklistických trás, studničiek a táto akcia je prvou lastovičkou pri pretváraní pezinských lesov na rekreačnú oblasť.
Vedeli ste, že v Pezinských lesoch neexistuje ani jediné miesto, kde by sa dal legálne zakladať oheň a opekať v peknom prírodnom prostredí?
Aby sa to zmenilo, vyššie uvedená partia sa spojila s vedením mesta a naplánovala revitalizáciu studničky Urbánka na 1. septembra 2021. A skutočne, pomerne veľký počet ľudí sa vystriedal na brigáde, príjemným prekvapením bolo, že na dlhé hodiny sa prišli ako dobrovoľníci lopotiť aj predstavitelia mesta, teda poslanci, zamestnanci mestského úradu a primátor.
Celý priestor bolo treba v prvom rade vyčistiť, vrátane orezania niekoľkých konárov a kroviska na mieste budúceho ohniska. Vyzbierali sme haluzinu, úhľadne poukladali kamene, vyspravili samotnú studničku a hrabľami prečistili aj jazierko s rybami.
Nazbierané väčšie drevo sme použili na výrobu stolíka, aby sme si overili koncept, že podobné projekty sa dajú za vhodných okolností zrealizovať bez väčších nárokov na financie a materiál, podobne sme zhotovili aj dreváreň, ktorú ešte zastrešíme trstinou.
Urobili sme aj terénnu úpravu – chodník k studničke, ktorej vodu po čase dáme analyzovať ohľadom jej kvality a pripravíme aj tabuľku s výsledkom, či je pitná.
Vykopali sme ohnisko a obložili kameňmi, po získaní posledného povolenia budú môcť výletníci využiť pri opekaní aj tri lavičky a spomínaný stolík.
Počas prestávky bol čas objasniť zámery a predstavy občanov, aktivistov so zástupcami mesta.
Niekoľko vecí ešte zostalo na dokončenie, okrem získania oficiálneho povolenia pre prvé legálne ohnisko pripravíme informačnú tabuľu o biotope Urbánky, zastrešíme dreváreň a namoríme drevené vybavenie, preto zatiaľ neodporúčame lokalitu využívať.
Rozsiahlejšiu obrazovú reportáž si môžete pozrieť v tomto linku.
Edit: takmer o rok neskôr sme sa k Urbánke vrátili a dokončili trstinovú striešku na dreváreň.
___________________________
Tešíme sa na ďalšie podobné aktivity, ktoré by mohli predznamenať novú identitu. Pezinských lesov, tentokrát už v podobe mestského lesoparku.