Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Oprava koliby Gašíčka pod Hiadeľským sedlom

Keď stúpate po modrej značke na Hiadeľské sedlo, koliba je na nenápadnej lúčke vľavo od chodníka, miestni nazývajú lokalitu „Pod Javorím“.

Túto renováciu formálne nevymyslelo ani nezorganizovalo naše OZ, ale keďže hybnou silou bol náš najaktívnejší dobrovoľník Braňo a pomáhali aj ďalší ľudia, ktorých poznáme z našich akcií, či kolegovia autori z portálu hiking.sk, zaraďujeme túto krátku obrazovú reportáž na náš blog. Krátku správu z podujatia napísal Tomáš Trstenský:

Brigády na opravu koliby Gašíčka pod Javorím v závere Vážnej (Hiadeľskej) doliny sa zúčastnila 24. júla 2021 pätica dobrovoľníkov. Vedúci prác Branislav Číž, Martin Birka, Michal Juriga, Ján Veselovský a Tomáš Trstenský (poslední traja menovaní sú členmi Klubu slovenských turistov Banská Bystrica – Kremnička). Už skôr pripravil Braňo vhodný vyschnutý kmeň smreka na výmenu poškodenej časti zrubu, ktorá bola spôsobená deravou strechou.
Najprv bola demontovaná plechová strecha, vyprataný interiér a od náletov vyčistené a vykosené okolie koliby. 
Bolo opravené poškodené latovanie strechy a odstránený práchnivý horný zrub. Medzičasom prebiehalo opracovanie kmeňa na výmenu. Aby sa dalo vsadiť na pôvodné miesto, tak časť strechy k poľane bola zdvihnutá dočasnými podperami.
Okolo poludnia prišla cykloposila z KST Banská Bystrica – Kremnička: Johny, Blažej a Ivan. Vďaka nim sa podarilo napasovať ťažký zrub na pôvodné miesto a mohlo sa pokračovať v prácach ďalej.
Obkopanie koliby na odvodenie od svahu, vyšpárovanie dier kamením pri zemi, vykopanie ohniska, osadenie rúbacieho kláta a oprava jedného pôvodného svetlíka (dymníka) v podobe troch kosoštvorcov (umiestnené na oboch stranách štítu).
Navrátením strechy do pôvodného stavu mohla byť opätovne osadené plechová krytina. Z koliby a okolia sme vyzbierali odpad a odniesli preč do kontajnera. 
Na druhý deň sa Braňo vrátil na miesto činu, aby osadil nový dymovod nad piecku, pod ktorú dal betónovú dlažbu. Utesnil dieru okolo komína, aby do koliby opäť nezatekala voda. Letný lejak hneď aj preveril vykonané činnosti. Ostáva ešte náter plechovej strechy proti korózii. 

Tu si môžete pozrieť galériu s fotografiami.

Koliba môže okrem iného dobre poslúžiť hrebeňovkárom a esenpéčkarom, keď by sa potrebovali osušiť pri piecke, keďže v prístrešku na Hiadeľskom sedle takáto možnosť nie je, prípadne nájsť náhradné   ubytovanie, keď je v prístrešku plno.

Práce budú na kolibe ešte pokračovať, okrem natierania strechy treba ešte predĺžiť veľkú pričňu tak aby sa tam dalo spať „po šírke“ – takto by sa tam mohli vyspať min. 4 ľudia, tiež v priestore nad dverami by sa vyspali ďalší dvaja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top