Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Obnova prameňa pod Rohuľou

OZ Sloboda pohybu nie je len o útulniach. Existuje ešte dôležitejšia vec, ako je strecha nad hlavou, a to sú pramene, studničky, teda voda  pre turistu. Obnova zdrojov vody patrí medzi hlavné piliere nášho združenia a v budúcnosti sa tomu chceme intenzívnejšie venovať.

Pramen pred upravouObnova nášho druhého prameňa sa uskutočnila na východnom Slovensku, neďaleko Svidníka. Na kopci Rohuľa stoji búda, ktorá sa vola Miťova chata a neďaleko pod vrcholom sa nachádza prameň. Pri túlaní sa po okolí a kontrole útulne som zistil, že prameň je len malý otvor so stojacou vodou.

Práve preto sme naplánovali opravu tohto prameňa a spojil som to so zimným prespaním na Miťovej chate. Hneď na začiatku bolo jasné, že to bude treba nejako prekryť, aby prameň nerozšliapávala zver, a preto som cestou dole v Belejovciach poprosil jedného pána, či by vedel venovať a dodať nejaké dosky. Ten bol veľmi ochotný, a preto som sa nevedel dočkať, kedy sa tam vrátim.

S kamarátom sme šli prenocovať na Miťovu chatu s tým, že sa rovno opraví aj prameň. Zatiaľ čo kamarát chystal drevo, ja som šiel dolu do dediny po dosky, ktoré už boli pripravené, zbité dokopy do tvaru poklopu. Ten som v hlbokom snehu nakoniec na niekoľkokrát dopravil na chatu, kde sa musel ešte usušiť. Prvý deň som odkopal rigol, do ktorého bola umiestnená dvojmetrova rúra, prikrytá kameňmi. Na najbližší strom som upevnil tabuľku o obnovení prameňa.

Na druhý deň ráno, po usušení poklopu a jeho úprave, som ho odniesol na prameň a prikryl ho. Ešte som ho zaťažil konármi a úprava bola hotová. Teraz už ho nebudú môcť kontaminovať zvieratá a bude sa dať otvoriť, keby si niekto chcel nabrať vodu priamo. Jeden domáci bežkár nám vravel, že v lete prameň vysýcha, ale poklop by mohol aspoň trochu spomaliť odparovanie.

Takto vyzeralo teleso prameňa po odkopaní:

A takto s poklopom:

Rád by som sa touto cestou poďakoval pánovi Bachurovi zo Svidníka za dosky/poklop a dúfam, že prameň bude ešte dlho slúžiť všetkým.

Pavol “Chodec” Horváth

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top