Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Cabanka

Každý mame svoju obľúbenú útulňu, z rôznych a viacerých dôvodov. Pre mňa je Cabanka srdcová záležitosť aj kvôli tomu, že to bola prvá útulňa, na ktorej som spal, keď som začínal z turistikou. Cabanka ma svoje čaro, keď tam nikto nie je, alebo v „zlom“ počasí, ale máme tu aj tie menej pekné veci: chátra a je to vďačné miesto na ožranské a drogové partie.

Po spustení nášho OZ, bol tento objekt zaradený do zoznamu našich akcií, aj keď je to vlastne majetok Mestských Lesov Kremnica. Tí samozrejme urobili kus roboty – opravili komín a strechu. Za to že útulňu nezamkli, im taktiež patrí vďaka. OZ Kordícky Hrebenák sa tiež podľa svojich možností o Cabanku stará: doniesli piecku, matrace a plno iných vecí. V neposlednom rade spomeniem aj Iva z HS Skalka, ktorý je tiež milovníkom Cabanky, a tiež už neraz priložil ruku k dielu.

Čo všetko som ja tam spravil a priniesol až tak nestojí za zmienku (urobil som to rád). Tento článok je hlavne o aktivitách ktoré sa uskutočnili pod hlavičkou OZ Sloboda pohybu, keďže ide o súčasť našich aktivít.

Najprv sme sa spojili s Mestskými Lesmi Kremnica a vybavili dovoz metrovíc do piecky, a tak isto (na naše prekvapenie dostatok) reziva na latrínu.

Prvá akcia zahŕňala narezanie metrovice, ktoré zrealizovali Braňo a Maťo B, ktorí uložili palivo do drevárne.

Druhá akcia bola postavenie latríny (vrátane vykopania jamy, alebo sušenie dreva ktoré vonku zmoklo), upevnenie značiek „WC“, ktoré usmerňujú všetkých kde nájdu latrínu.

Rezivo, dosky sa potom ručne presúvali na Zlatú Studňu na vylepšenie tamojšej búdy.

Stavba latríny bola jednoduchá záležitosť, keďže sme mali k dispozícii kvalitné drevo vo forme hranolov a dosiek. Ostané materiály potrebné na stavbu sme kúpili a priniesli, vrátane strechy. Na pomoc prišiel Slavo, keďže stavba by nemohla byt dokončená v sólo zostave. Po vykopaní jamy sa z kameňov urobila „platforma“ zlepená lepidlom na ktorej je latrína voľne položená, s tým že sa môže presunúť v prípade naplnenia. Latrína má plastové sedátko. Tiež bola komplet natretá, aby sa predĺžila jej životnosť.

Tretia a zatiaľ posledná akcia, bola výmena vnútorných dverí (ktoré boli pôvodne len provizórne opravené). Okrem toho sme priniesli banálnu, ale dôležitú vec – novú rúčku na metlu, ktorá je časťou obeťou hrubého zaobchádzania na ktorejkoľvek útulni. Ivo pokosil okolie a zobrali sme aj všetky odpadky, ktoré boli skôr vo forme nepotrebných vecí, ktoré tam ľudia zbytočne nechávajú.

Naše OZ bude naďalej starať a vylepšovať tento objekt, v pláne je premiestnenie latríny keďže je už plná, vylepšenie vnútorných dvier a mnoho iného. Tak isto budeme vybavovať zásobu dreva na zimu.

Sledujte náš blog alebo hiking.sk (prípadne sekciu komentárov k útulni Cabanka), a keď máte možnosť, podporte nás finančne, aby sme mali prostriedky na údržbu. Ruku k dielu môže priložiť hocikto už len tým, že keď tam pôjde, tak zoberie odpadky, ktoré nie sú jeho, alebo nám dá vedieť, keď bude niečo zničené alebo ukradnuté.

Pavol „Chodec“ Horvath

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top