Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Plány na 2023

Aj v tomto roku sa chceme zamerať predovšetkým na renováciu/stavbu útulní a zároveň zachraňovať objekty ľudovej architektúry. Dobrovoľníci sa nám hlásia do práce a my ich určite nenecháme zaháľať. Uvidíme, ako to všetko zvládneme kapacitne aj finančne, šindle zdraželi, ale hádam nám ľudia opäť pošlú peniažky, či už vo forme darov, alebo cez 2% z daní.

Naše plány priebežne aktualizujeme, ale ak to rozdelíme podľa regiónov:

 • chceli by sme dokončiť naše snaženie na severe Veľkej Fatry, ak sa zadarí, tak aj niečo medzi Donovalmi a Krížnou
 • opravíme senníky na Poľane
 • postavíme prvú útulňu v Nízkych Tatrách (Priehyba)

Koľko zvládneme, toľko zvládneme, poďme sa pozrieť na náš zoznam podrobnejšie.

Sever Veľkej Fatry

Podali sme žiadosť ohľadom rekonštrukcie bývalého salaša pod Vyšným šiprúnskym sedlom, uvažujeme tam obnoviť zrub v pôvodnej forme, čo by sme radi využili aj na nakrútenie dokumentárneho videa o tom, ako sa táto tradičná architektúra vôbec stavala.

V Čutkovskej doline by sme chceli pomôcť pri šindľovaní obnovenej koniarky, kde by sa malo urobiť minimúzeum, ak pôjde všetko dobre, možno tam bude pre turistov k dispozícii podkrovie na núdzový nocľah. V Černovskom chotári sa chystáme pomôcť miestnym dobrovoľníkom pri obnove ďalších tradičných štálov, tie už budú financovať sami, my pomôžeme najmä v tom, aby sa používali tradičné metódy obnovy, väčšinu práce vykonajú vlastnými silami.

Juh Veľkej Fatry

Na trase Donovaly – Krížna bývala koliba pod Repišťom, ale medzičasom podľahla zubu času. Výhodou je blízkosť prameňa v Rybovskom sedle. Iná alternatíva je sedlo Veľký Šturec, v ktorom podľa nášho terénneho prieskumu existuje vykopaná plošina dnes už neexistujúcej stavby.

Nevieme, či tieto lokality stihneme, ale prinajmenšom by sme radi začali s vybavovaním formalít.

Poľana

Chceme sa pridať k dreveničiarom a pomôcť dokončiť senník na lúke pod Jánošíkovou skalou, tam ide najmä o výmenu zhnitých zrubov.

Nad Kyslinkami sa na lúke Majerová zachovali posledné senníky, jeden z nich chceme zachrániť, opraviť najmä strechu.

Oba senníky by boli k dispozícii turistom ako nocľah. Vypomáhať budeme asi aj pri ďalších objektoch, ako je napr. chatka Krakľová, či salaš v sedle Príslopy a pod.

Nízke Tatry

Sedlo Priehyba je dôležitým miestom hrebeňovky Nízkych Tatier, zároveň leží na cyklotrase medzi Horehroním a Liptovom, tu riešime formality, detaily nášho plánu sa dajú pozrieť na tejto stránke.

Po diskusii s pracovníkmi NAPANTu uvažujeme o podobnom objekte aj v Prednom sedle, ktoré podľa návštevného poriadku tiež umožňuje nocovanie turistom.

Zhrnutie

V plánoch by sa našli aj ďalšie regióny a objekty, o ktorých sme diskutovali s rôznymi ľuďmi, turistickými klubmi, tiež sme otvorení spolupráci s rôznymi ochranárskymi združeniami pri ich akciách, ako je kosenie lúk a podobne, ale aj tento zoznam je až nad hlavu, veď my sa tým neživíme, všetko ide o dobrovoľnícku prácu bez nároku na odmenu.

Ešte raz pripomíname, že s vďakou prijmeme finančné dary (zatiaľ evidujeme príspevky od 5 do 3.410 eúr) a pribúdajú nám každý rok aj prostriedky z 2% daní. Detaily o daroch nájdete na tejto stránke. Tam nájdete aj náhľad do účtovníctva, kde si môžete pozrieť, ako sme s tými prostriedkami naložili. Vopred za všetko ďakujeme.

4 thoughts on “Plány na 2023

 1. Odpovedať
  Svatopluk Štěpánek - 20/02/2023

  Pavol, všetky Vaše plány sú v mojej záujmovej oblasti. Podpora je zaručená !
  Verím, že udržíte Váš smer „bivakovacie búdy“.
  Veľa šťastia a úspechov.

  1. Odpovedať
   Pavol Timko - 20/02/2023

   Áno, budeme sa orientovať na diaľkových turistov, ktorí potrebujú prespať po ceste, nie výletné „chaty zadarmo“.

 2. Odpovedať
  R.S. - 28/02/2023

  Mám takú otázku – viem že je to komplikovaná téma, ale je možná obnova chát v prísnych rezerváciách? Jedná sa mi o lokality ako je chata pod Muráňom v Novej doline, chata v doline Koprovnica – odnož Tichej doliny, vyhorený zrub pod Ježovou. Jedná sa o to, že tieto stavby tam patrili, ale časom schátrali. Na druhej strane je to rezervácia, takže tam bude asi veľký prblém niečo pretlačiť. Pod Ježovou to rezervácia nie je, ale je to mimo značku, to isté dolina Koprovnica. Tých lokalít je viac, len sa pýtam, ako to je.

  1. Odpovedať
   Pavol Timko - 01/03/2023

   Zatiaľ sme takej situácii nečelili a je možné, že v Tatrách to môže byť pri dnešnej legislatíve veľký problém. Určite to predpokladá komunikáciu so správou NP, resp. ŠOP.
   My by sme uvítali, keby sa zmenili pomery, veď to napokon vyplýva aj z názvu nášho združenia, aspoň najskromnejšie prístrešky (škandinávsky štýl) na prenocovanie by mali existovať vo všetkých horách. Ak chceme u ľudí vyvolať ochotu chrániť prírodu, nemôžeme sa tváriť, že všetci sú škodná a nedovoliť im zážitky v nej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top