Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Čas na zmenu je dnes – Lex Hučiaky

Naše občianske združenie sa netají tým, že chce do slovenskej praxe presadiť škandinávsku koncepciou slobody pohybu (allemansrätten, freedom to roam). Do toho patrí pravidlo, že turista, vodák, atď. môže na jednom mieste 2x prenocovať kdekoľvek v prírode (okrem pozemkov, ktoré sú obytnou záhradou pri rodinných domoch a pod.). Dnes je naša legislatíva v týchto veciach veľkou bariérou.

Naše OZ v spolupráci s KST opravilo prístrešoch v Ludrovskej doline, tesne pod tiesňavou Hučiaky. Hlavná úloha bola vymeniť strechu, čo sa nám aj podarilo, ale zároveň sme pri výmene klieštin vytvorili položením palandy núdzovú plochu na spanie.

O tomto sme s novým predsedom KST natočili aj toto video, v ktorom rovno varujem, že za súčasného právneho stavu (zatiaľ) nie je možné v tejto útulni prespávať:

Krátko po dokončení som dostal informáciu od jedného z našich brigádnikov, že naša renovácia viedla k podnetu na Inšpekciu životného prostredia a námietka je v tom, že sme z prístrešku spravili útulňu. Nemám v rukách ešte nič oficiálne, ale pri rozhovore s profesionálnym strážcom prírody som dostal informáciu, že by sme mali odstrániť palandu a rebrík a všetko bude v poriadku. Strážca bol veľmi korektný, vecný a rozhovor sa odohral v konštruktívnom, ba až priateľskom tóne. Napokon, strážca si len robí svoju robotu, preto ani nebol dôvod na akékoľvek podráždenie.

Ak to bude úplne nevyhnutné, my samozrejme urobíme požadované úpravy, ale úprimne? Táto situácia by mohla byť tou pomyselnou poslednou kvapkou, kedy by už verejnosť a stavovské organizácie typu KST mohli prejsť do ofenzívy a konečne zvrátiť neustálu progresiu okliešťovania elementárnych slobôd.

Hučiaky pred a po renovácii

Nechcem, aby to znelo ako klišé, či ačohentizmus, ale počas piatich dní v dvoch turnusoch renovácie prístrešku, sme narátali prejazd najmenej 25 vozidiel (možno aj 40), ktoré prechádzali ďalej do doliny, alebo sa pri nás otáčali. Poukazujem na fakt, že nocľah v tomto prístrešku je z pohľadu ochrany prírody úplne marginálnym problémom, a ak už by sa chcel niekto zamýšľať nad tým, ako tu vyriešiť najpálčivejšie problémy, tak tie terénne autá budú určite omnoho závažnejšou témou. Keď už sa toľko oháňame ochranou prírody, podľa slov bývalého profesionálneho strážcu prírody v TANAPe, všetky tie zákazy vstupu, či zákaz táboriť a bivakovať v chránených územiach, sú postavené len na domnienkach, my môžeme takmer s úplnou istotou povedať, že NEMÁME žiadne vedecké práce, ktoré by kvantifikovali vplyv návštevnosti na ochranu prírody, či udržanie biodiverzity. Kedykoľvek priaznivcom tvrdej regulácie dochádzajú argumenty (a nedokážu sa prezentovať vedecky podloženými faktami), použijú čarovnú formulku – „predbežná opatrnosť“.

Už dnes sa dá povedať, že pre turistu, ktorý sa chce túlať národným parkom aj s prenocovaním, je najzaujímavejšia Muránska planina. Ja tam do sýtosti prístreškov, kolíb a útulní, resp. návštevný poriadok hovorí o práve táboriť v stanovenej vzdialenosti od značenej turistickej trasy. Môže niekto s vážnou tvárou tvrdiť, že ten národný park trpí tým, že tam turista smie takto prenocovať? Má tam ktorákoľvek útulňa negatívny vplyv na životné prostredie? Vedel by niekto spísať aspoň v krátkosti nejakú úvahu o tom, ako by to malo škodiť prírode?

My by sme chceli presadiť, aby turista mohol bez ďalšieho táboriť dve noci kdekoľvek v lese (dnes to Zákon o lesoch zakazuje) a prinajmenšom v 3. stupni ochrany kdekoľvek , navyše by sme chceli presadiť možnosť stavať jednoduché turistické útulne – bivakovacie búdy bez veľkých byrokratických prekážok (nekomerčné verejnoprospešné objekty bez správcu, bez bufetov) na pozemkoch vo vlastníctve štátu na podporu turistického ruchu, v prospech turistov na viacdenných prechodoch. Len taká cesta SNP by „uživila“ 40 takýchto objektov. My by sme ich radi s KST postavili, ale nie v prípade, že si to bude vyžadovať 40 „veľkých“ stavebných povolení.

Na takúto zmenu stačí 23 slov, ktoré by pribudli v našej legislatíve, ale o tom niekedy inokedy, my na to budeme používať heslo #LexHučiaky.

Táto téma by nemala byť (a hádam ani nie je) stranícka, ani hádkou rozličných politických zoskupení, veď už za predchádzajúcej vlády tu bola poslanecká iniciatíva na uvoľnenie pohybu peších turistov aj vo vyšších stupňoch ochrany a je dobrá šanca, že pozitívny postoj k tejto veci by mohla mať aj súčasná vládnúca garnitúra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top