Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Príslopy sú opäť útulňa

Salaš Príslopy na Poľane:

Zatiaľ sa nám nepodarilo zistiť, akú históriu má salaš Príslopy, ale vieme naisto, že už dávnejšie slúži turistom ako útočisko pri potulkách kalderou Poľany. Už na špeciálke tretieho vojenského prieskumu Rakúsko-Uhorskej monarchie je v okolí sedla Príslopy veľa zakreslených kolíb, do súčasnosti sa však takmer žiadna nezachovala.

Tento objekt má našťastie neoficiálneho správcu (Tomáša), ktorý tam vlastnoručne zrealizoval veľa opráv, inak ale ako väčšina podobných stavieb, koliba nie je evidovaná v katastrálnej mape a pozemok pod ňou má 70 majiteľov.

Po dohode s Tomášom sa naše OZ podujalo vrátiť salašu funkciu útulne, ktorá primárne slúži turistom, ktorí k nej doputujú, prespia a pokračujú ďalej. S horárom sa podarilo dohodnúť, aby sme mohli priviezť materiál a odviezť odpad. V marci 2023 sa na brigáde zučastnili Chodec a Tono.

Poschodová posteľ

Najdôležitejšia funkcia útulne je poskytovať prístrešie, závetrie a vodorovné miesto na spanie, preto sme vyrobili poschodovú posteľ.

 

K posteli patrí prečalúnenie matracov:

 

Poriadok

Podobne, ako iné stavby v horách, aj táto začala trpieť tým, že si z nej niektoré partie začali robiť víkendovú chatu „zadarmo“, čo sa prejavuje hromadením harabúrd a vybavenia, ktoré by malo uľahčovať pobyt bez toho, aby tam museli zakaždým vláčiť veci na víkend.

Kým sme sa pustili do práce, predchádzala tomu intenzívna (občas aj horúca) komunikácia, výsledkom je, že jedna taká partia si napokon odpratala svoje veci.

Napriek tomu zostalo na Príslopoch ešte veľa kadejakého vybavenia: deky, podhlavníky, obliečky, uteráky, utierky, rôzne handry a textil. Poháre, hrnčeky, poháre na víno a alkohol, taniere, hrnce, panvice, príbor, misky, nádoby rôzneho druhu. Múka, Granko, olej, ocot a rôzne iné ingrediencie a jedlo. Rôzne vešiaky, ozdoby, svetielka, elektronika, zanedbané náradie a mnoho ďalších vecí.

Na žiadnej útulni by sa nemali skladovať potraviny, väčšinou hrozí, že sa k nim prepracujú myši. Tolerovať by sa dal čaj, cukor a pod., ak je dôkladne uzatvorený v sklenenej fľaši.

 

Ak pravidelní návštevníci „vyzdobujú“ útulňu takýmito predmetmi, naznačuje to, že by vlastne mali niekde kúpiť vlastnú víkendovú chalupu a zariadiť si ju podľa vlastného vkusu.

Nie je pravda, že by sa nejaká partia nemohla vybrať do hôr a dopriať si víkend na takejto kolibe, ale treba pri tom dodržať pár zásad.

 1. Všetko potrebné si treba doniesť a po akcii opäť odniesť (nič nezanechávať, žiadne jedlo, alkohol, vybavenie a už vôbec nie odpadky).
 2. Útulňa má primárny účel ubytovať turistov, žúrky by sa mali konať na súkromných chatách, treba dodržať nočný kľud.
 3. Na útulni treba zanechať drevo pre ďalších ľudí, kto nemá úmysel ho nahotovať, nemal by zapaľovať v piecke oheň.

Všetko čo ostalo, sme potom po brigáde odniesli dole, auto bolo úplne plné

V knihe návštev sme zanechali výzvu, aby ľudia zachovali Príslopy ako minimalistickú útulňu a nevytvárali z nej víkendovú chatu. Čokoľvek, čo do nej nepatrí, bude priebežne odstraňované.

Minimalistická útulňa

Naše občianske združenie bude naďalej renovovať útulne, s pomocou prispievateľov nakupujeme materiál na opravy, zabezpečujeme drevo na kúrenie, či organizujeme brigády, ktorých súčasťou je aj udržiavanie poriadku. Ak nás chcete podporiť, môžete sa pridať na naše brigády, alebo nám prispieť finančne, či poukázať 2% z daní.

3 thoughts on “Príslopy sú opäť útulňa

 1. Odpovedať
  Nick - 02/11/2023

  „dík“ za zlikvidovanie tých ďalších dvoch popílených políc pri piecke…tiež sa zastavím zlikvidovať niečo čo sa mne tam nepáči a zdá navyše.

  1. Odpovedať
   Pavol Timko - 06/11/2023

   O policiach nič neviem, skôr to vyzerá na „tiežturistov“, ktorí nie sú schopní zabezpečiť drevo, tak popália, čo im príde pod ruku. Takto napr. na Ramži opakovane niekto píli a páli rebríky, ktoré slúžili na údržbu strechy, či pálenie šindľov na prístrešku nad Vlkolíncom, ktorými si niekto prikladal do ohníka.

   Každopádne varujem, že aj horárom vadia partičky, ktoré si robia na útulniach žúrky, to sa týka aj iných objektov, nielen Sedla Príslopy. Akékoľvek predmety, ktoré naznačujú, že by si tam niekto zriadil „chatu zadarmo“, považujeme nielen my, ale ďalší turisti a správcovia územia za odpad, preto neodporúčame tam čokoľvek podobné nechávať.

  2. Odpovedať
   Tomáš Kučera - 12/11/2023

   Výhražný komentár a dnes útulňa podpálená…

   „Dík“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top