Pôvodným stavom je sloboda. Najprv sme mohli kráčať kam sme chceli, až potom niekto vymyslel zákazy a postavil ploty

Cabanka tretia časť 2022

V októbri a novembri 2022 sme zrealizovali ďalšie brigády na Cabanke v Kremnických horách. Najdôležitejšia úloha bolo prichystanie dreva, ale vďaka tomu, že nám ľudia prispeli finančnými darmi (najviac Stano H.), mohli sme vyriešiť aj ďalšie dôležité veci – napríklad vykurovania na chate.

Po dohode so správcami Cabanky, sme sa rozhodli znefunkčniť krb a úplne ho nahradiť pieckou. Piecku už predtým doniesli turisti z Kordíkov, ale rôzne partie ju opakovane odstraňovali nabok, aby mohli zakúriť v krbe. Prečo? Lebo do piecky by si museli popíliť drevo na kratšie kusy a naštiepať ho, zato v krbe mohli zakúriť celými metrovicami. Asi netreba vysvetľovať, že krb má v porovnaní s pieckou katastrofálne nízku účinnosť. Chystať drevo, ktoré rôzne partičky minuli ešte pred začiatkom zimy na robenie vatry, bolo frustrujúce, ale predsa len sme sa nedali odradiť.

Všetkému predchádzalo vybavenie povolení (na vjazd s autom a výrub označených stromov na palivo) u Mestských Lesov Kremnica, ktorí sú veľmi ochotní a nápomocní v našej snahe o udržiavanie tejto útulne. Ešte pred touto akciou urobil rôzne opravy a úpravy náš člen Braňo – medzi najdôležitejšie bola výmena najviac poškodených šindľov na streche. Spomeňme aj starostu obce Turček, ktorý nám hore vyviezol nové vonkajšie dvere (ktoré venoval a do Turčeka dopravil Braňo). Starosta Kordíkov nám poskytol tehly, lopatu a fúrik. Ivo (z Horskej služby na Skalke) doviezol fúrik a skriňu, v ktorej máme uložené veci na údržbu Cabanky.

Šindle, ktoré menil Braňo

Celá akcia začala vo štvrtok 29.10., keď sme z Kaktusom (náš nový člen) prišli na Cabanku z Ružomberka a po ceste sme sa zastavili v Kordíkoch, kde sme u starostu naložili tehly. Tie nám jeho syn nadvakrát vyniesol až k rampe pod Kordíckym sedlom a od rampy sme s použitím krošní vyniesli tehly, fúrik a náradie. Kým sme to všetko vyniesli na Cabanku, otočili sme sa aj viackrát. Mrholilo, ale to sme ešte netušili, čo za lejak nás čaká ďalšie dni.

V piatok sme sa snažili urobiť čo najviac roboty: nanosili sme kamene na obloženie základov, naťahali drevo na zakúrenie, latrínu sme zvalili a jej obsah vybrali a zahrabali. Upravili sme stoličky, ktoré dostali nové „čalúnenie“, vymenili sme obrus na obidvoch stoloch. Všetky (naozaj všetky) zbytočné veci – ako hrnce, sklenené a plastové fľaše, rôzné rozbité a nefunkčné haraburdie sme pozbierali a odložili v plastovom vreci na odvoz do zberného dvora. Pred obedom dorazil Pali na aute a priniesol rôzne veci potrebné na brigádu – materiál, náradie a nejaké občerstvenie.

Na spílenie stromov, ktoré nám vyznačili Mestské Lesy, sa podujal Pali, ktorý bol náš pilčík, a potom aj zamuroval krb tak, aby cezeň prešiel akurát dymovod z piecky. Pustili sme sa do výmeny vchodových dverí, kde sa musel najprv vybrať pôvodný drevený rám a na jeho miesto prišla nová oceľová zárubňa.  Musela sa napasovať, upevniť a medzery sme nafúkali montážnou penou, potom sa už dali osadiť nové dvere. Počasie nám veľmi neprialo, keďže cely deň pršalo. Partia známa z YouTube ako VON, ktorá sa tiež chystala brigádovať, nakoniec nemohla kvôli chorobe prísť a nedorazil ani Tono s ďalšou vynáškou, lebo narazil za súmraku na medveďa a netrúfal si tadiaľ prejsť.

Sobota bola náročná, keďže celý deň vyslovene lialo. Aj napriek tomu sme toho stihli dosť: natiahli sme nad pieckou novú šnúru na vešanie a sušenie šatstva, spílili a naťahali k ceste čo najviac stromov, s pomocou fúrikov sme ku chate nanosili kamene, časť základov pod odkvapom sme odkopali a prikryli tými kameňmi. Pali pred obedom vyšpároval tehly na zamurovanom krbe, zatiaľ čo Tono vyniesol na krošni nový dymovod, ktorý sme chceli nasadiť hore na komín, ale nakoniec nepasoval. Pali s Tonom potom pílili stromy. Ja som vonku vymuroval z veľkých kameňov nové, malé ohnisko. Do chaty pribudol aj teplomer.

Kaktus šiel do Banskej Bystrice po priateľku a kúpil ešte nejaké chýbajúce veci, hlavne jedlo. Natália bola dôležitá súčasť skupiny, keďže čistila dvere a rám od vytvrdnutej peny (nevďačná piplavá robota). Potom úhľadne naukladala všetko drevo do drevárne. Kaktus upravil vstup do chaty tým, že ho vyložil kameňmi. V pláne bolo aj namontovanie rúry na komín, ale to sa nám nepodarilo, a preto sme zatiaľ iba provizórne namontovali striešku.

Po ukončení prác – posledná vec bola zalepenie dier v podlahe – sme hrali žolíka, a sušili mokré veci.

V chate prespali traja poľskí turisti ktorí v altánku napriek vetrisku a lejaku popíjali až do druhej ráno a o polnoci sa zjavila vo dverách partia štyroch chalanov, ktorí sa otočili na päte, keďže chata bola plná.

My sme s Kaktusom išli ráno domov, Pali a Tono ešte ostali robiť aj v nedeľu, s tým že stínali ďalšie označené stromy, Pali ich dával dole a Tono ich odvetvoval, neprestali, kým neminuli všetok benzín.  Na záver prišiel starosta Turčeka na štvorkolke s prívesom a odviezol všetok odpad, čo nám veľmi pomohlo.

______________

O necelý mesiac sa konala druhá skupinová brigáda, ktorá bol už len o dokončení toho, čo sa nestihlo na prvej akcii. Počasie ako keby niekto pobosoroval, lebo opäť pršalo celý víkend.

Začali sme v piatok 4.11. vynáškou materiálu z Kordík a bolo toho veru dosť, keďže sme brali aj rezervnú motorovú pílu, plus kotlík a stojan na guláš.  Asi aj kvôli počasiu sme napokon ostali len dvaja. Hneď po príchode sme sa pustili do práce: namontovali sme prah na železnú zárubňu, aby sa neohla keď na ňu človek stúpi. Nanosili sme ďalšie kamene a upravili ďalšiu časť prístupu k vchodu lebo v takomto počasí je tam hneď veľa blata. Po zakúrení do piecky, sme sa pustili do pílenia stromov a ťahania dreva k ceste. Dokončovali sme úpravy exteriéru – opäť sme nosili kamene, ktorými sme vysypali odkopané základy, čo je dôležité, aby chata nevlhla a nezarastala burinou. Pripravili sme klát na rúbanie dreva a nasadili novú násadu na lopatu.  Po obede som šiel naproti Petrovi z VON (Vitality, Outdoor, Nature), ktorý nám prišiel pomôcť. V trojici išla práca ako po masle a po západe slnka sme večer strávili prijemne, debatovali sme hlavne o útulniach a ich obnove.

V sobotu sme najprv konečne nasadili dymovod na komín, tým sme ho trochu predĺžili a hlavne sme takto mohli na koniec nasadiť striešku. Toto je dôležité, lebo minulú zimu sa nedalo ani zakúriť, keďže komín úplne upchal napdaný sneh. Tono varil guláš a Peťo pílil zoťaté kmene na dĺžku, ktorá zodpovedá rozmerom piecky.

Ja som dokončil úpravu základov chaty. Peťo musel isť domov a po obede sme vo dvojici pokračovali v pílení a nosení dreva s tým, že sme ho hneď štiepali a ukladali do drevárne. Na nosenie sme používali fúriky čo bolo pohodlnejšie ako vlani, keď sme metrovicu museli vláčiť na pleciach. Po skončení prac sme si dali fajnú gulášovú polievku a mastili žolíka.

V nedeľu sme potom nanosili zvyšok dreva, skladovali sme ho v altánku keďže pršalo a nevedeli sme či všetko stihneme napíliť, naštiepať a uložiť. To sa nám ale podarilo do obeda. Chlapi zo Skalky šli v nedeľu na 2 autách okolo keďže išli upravovať bežkárske trasy a ich motorové píly bolo počuť až ku chate. Nakoniec prišiel starosta Turčeka a odviezol smeti.

Na obed sme sa ešte dobre najedli, pobalili a vyrazili do Kordíkov.

Na zimu sme nachystali dostatok dreva a keďže sa zrušil krb a kúrenie bude možné len v piecke, mala by sa spotreba dreva znížiť.

V lese sme ešte nechali dosť dreva, to ešte chceme nachystať na nasledujúcu zimu.

Galéria fotiek je TU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top